Защо ние, българите, казваме „да“ и „не“ с глава обратно на начина, по който прави това целият свят?!
„Би било интересно да кажете какво ви е мнението за произхода на уникалният начин, по който ние, българите, казваме „да“ и „не“ с глава?“ Ето този въпрос отправи един човек, което ме накара да се замисля и да напиша своя интерпретация или тълкуване в отговор един такъв твърде любопитен въпрос. Разбира се, моето разбиране съвсем не е меродавно и по тази причина ми се иска да предизвикам предварително обсъждане, та да можем да сравним резултатите. За да не влияя на мненията ви, за момента няма да публикувам своето тълкуване, което вече е написано. Като се съберат, надявам се, повече мнения по този прелюбопитен въпрос, тогава ще го публикувам без никаква преработка или взаимствания от тази своеобразна анкета. Обещавам да е така, пък то и ще си проличи – ако не спазя обещанието си.
И така, заповядайте да изразите своето мнение, ала първо помислете добре, защото въпросът, да си признаем, е изключително интересен, но и безкрайно сложен и труден. Наслука на всички!
Ако стъпим на тезата, че българинът е с робска психика, можем да си припомним, че на гръцки език „не“ означава „да“. Не знам дали всъщност това има връзка с въпроса ти, но ме накара да се позамисля. В този смисъл така ще отговоря – Народ, който от „великото си“ хиляда и триста годишно съществуване, повече от половината време е позволил да бъде поробван, очевидно прави всичко наобратно и върви срещу нормалността, включително срещу себе си.
Причината вероятно е повече от прозаична. Интересното е, че в Егейска Македония тази жестикулация е същата или поне местното население я разбира.
Възможна причина е по нашите земи да е минало племе, което е правело по същия начин (има още едно място на Земята, освен България, където е такава жестикулацията), а нашите предци са го възприели и запазаили от чиста проба опозиоцинизъм към околните – „Тоя ли ще ми каже как да си въртя главата!“
Би трябвало да зададем и въпроса: Защо е възприето кимането да е положителен отговор? Защо пък трябва да е точно движение с глава? или с други думи защо се ползват дадени знаци за едно, а други – за друго и защо не е обратното? Откъде-накъде буквата А ще означава звука А, а не например звука Г? или пък да значи А=“глей си работата“? или изопбщо нещо друго?
Аз лично се придържам към местната интерпретация на жестовете – в България по единия начин, в чужбина по другия, така както в България говоря български, а в Германия – немски.
А и не е важно какво казваш или какви езици говориш – важното е да се разбираш с хората:-)
изопбщо е изоБщо – много съм бърз на клавиатурата;-)
Добрата, много други народи са били под чужда власт дълго време, включително и велики такива – виж например евреите или гърците. Да бъдеш завладяван от Византия не е позор, що се отнася до османлиите, те просто са разбирали как да държиш един народ дълго време под чужда власт.
Darth Sparhawk, съгласна съм с теб, но не това имах предвид. Много велики народи са били под робство, но все си мисля, че са си извличали поука от това и поне са спазвали правилото „Не два пъти за едно и също“. Докато моят мил народ винаги обича да върви срещу всяка логика с огромното самосъзнание, че е ненадминато мъдър. :))
Ако правилно съм разбрала, жестът е същият като в Гърция. Кимането с глава в знак на потвърждение и отрицание е елемент, който, както много други, отразява културният референт в дадената историческа епоха в която е усвоен. В нашият случай, най-логично, това би била Византия,
Но, това е само мое предположение, което не съм проверила.
Поздрави,
Даниела
Когато грък каже с думи „не“, това значи „да“. А не на гръцки е „охи“. Но интересно е, че и гърци, и българи с жеста (с глава) изразяват по един и същ начин „не“ и „да“, което е обратно на начина, по който го прави останалият свят. Явно сме го взели от гърците – или те от нас 🙂 Но близостта ни с гърците по този въпрос не променя проблема, който си се нуждае от вникване…
Става дума само за Северна Гърция (Егейска Македония) – гърците, с които съм работил и са от други части на Гърция, не разбират жеста
До Добрата.
И кой ти каза, че сме на картата 1300 години? Да припомням ли, че в Кавказ – Волга – Днепър и основана Старата Велика България в 165 г. от Христа? И последният й владетел Кубрат умира около 650-651 година. И трима от петимата му синове основават три нови държави – Аспарухова, Котрагова и Куберова България. А преди Старата Велика България сме били в Азия под името Балгхара. И има денни за нея от поне VІІІ век преди Христа в индийски извори и първият ни владете се е казвал Кардама? Та колко години от тези 10 000 сме били под робство?
Сашо, няма да се учуда, ако потвърдите тезата на проф. Йордан Андреев, че българите сме основатели на шумеркската, акадската, персийскатаи….египетската цивилизация.:))))Така е,целият свят е бил един хаос и дошъл „трудолюбивия“ и „цивилизован“ българин и светът станал подреден, досущ като Космос; целият свят бил тъмнина, само България била светлината. Кой ли ви ги втълпява тези неща. Чудно ми е след 20 год. какво ли ще измислим, та за пореден път да смаем целия свят с нашето остроумие и интелигентност….:))))
PS:Не се засягай, и аз съм учил история и то доста задълбочено, знам ги всичките 17 тези за произхода на българите, които варират от тюркско-алтайски, до памиро-фергански и ирански произход. А относно Балгхара, по -точно мисля,че се споменаваше в едни древнокитайски източници от 5 в.сл.Хр. българите се назовават с името „Болхор“, или „Болор“
Хора, темата е за жестовете при изразяване на ДА или НЕ, а не за произхода ни – затова си има ДНК анализи
За какво става въпрос? Българското ‘не’ с глава е дърпане на главата назад, докато ‘да’-то с глава на другите е кимане напред. А българско ‘да’ с глава е бързо въртене на главата, докато ‘не’-то на другите е бавно въртене. Просто ние, българите, имаме 2 начина за казване ‘да’ с глава и 2 за казване на ‘не’.
Така е, ама пак сме наопаки, дори на квадрат: те кимат напред, казвайки „да“, а пък ние казваме „не“, изнасяйки глава назад 🙂 проблема се усложни след твоята реплика, но и може би се проясни 🙂
Марине, можем да си говорим на ти. За тезите на Й. Андреев няма спор, доказателства за „шумеро-акадските-египетските“ ни прародини няма. Както и за тюрко-алтайските. А тези без доказателства да вървят на боклука. Но единствено за Балгхара има. И то освен в китайски, в индийски, персийски и арменски извори. Темата е много дълга. Но аз не затова я пиша. Защо казваме да и не обратно на другите. Да погледнем от друга една гледна точка. Защо никой народ не може да произнесе правилно „Българи“. Всякакви варианти -булх, болор, болгар, болхики, бахлики, булгар и т.н. И защо английските вестници пишат: „Мъгла над Ламанша. Европа е откъсната.“ Защото се смятат за център на света. А това, което Ангел поставя като въпрос трябва да се постави правилно. „Защо другите народи казват да и не с кимане обратно на правилното.
Не разбирам с какво сме по-лоши от англичаните?
Може би прости се боим да не би да ни разберат прекалено правилно 😉
Не сме единствените. Някои африкански племена си въртят главата също като нас, когато казват „да“ и „не“. Далеч съм обаче от мисълта да ги обявя за българи. Може би причината да е много елементарна, само където идва от толкова дълбока древност, че сме забравили, никакъв спомен не е останал и вече не е възможно да научим истината.
Според мен е взето от Византия, ако е вярно, че и гърците правят така. Ние много сме взели от Византия, макар историческата честност следва да признаем, че дори в най-славните си години сме просто сянка на Империята.
Не, Византия е много късна. Тук става дума за наистина дълбока древност. Във всеки случай Византия по никакъв начин не е могла да повлияе върху обичаите на негрите от Централна Африка. Напоследък започнаха да изплуват множество артефакти, свързани с една пра-пра цивилизация, съществувала много преди днешната. Може би нещата идват оттам.
Едно момиче (странното е, че не беше българка) ми обясни, че това с обратното „Да“ и „Не“ било вследствие на турското робство, когато като хванели някой българин и му опрели нож в гърлото, следвал въпрос (точно какъв забравих), на който е трябвало да отговорят с „Да“, но заради ножа не могат да го направят с кимане, та от там…
Ох, малко объркано го казах, но се надявам да разберете идеята. Не знам дали е истина, но поне на мен ми се стори интересна версия, особено, когато я чух от чужденка.
Срещнах и едно такова мнение, което копирам и пускам тук:
Няма нищо сложно в отговора! Тези кимания копират поведението на коня – има или няма зоб в привързаната под муцуната му торба! Колкото и да е прозаично – това е отговора.
Според мен разминаването се получава защото 3 различни жеста се интерпретират като 2.
1. Единичното рязко и дълго вертикално кимване комуникира съгласие, одобрение („ДА“) [wikipedia.org/wiki/Nod_(gesture)] и не познавам българин, който с такъв жест да казва „не“. Многократното вертикално късо кимане комуникира подкана за действие, особето щом е „извеждащо“ нагоре. („давай, давай“). Когато е бавно и в серия – съгласие с тезата на говорещия („вярно говориш, продължавай“). По време на лекция така показвам на говорещия, че съм абсолютно съгласен.
2. Хоризонтално завъртане, късо и в серия („не, гнусно е“) – изразява нежелание, несъгласие, особено ако е съчетано с отдръпване (вж горния линк). Децата (и не само) правят така, когато им поднасят нежелана храна. Не познавам българин, който така да казва „да“. По време на лекция така показвам на говорещия, че съм абсолютно несъгласен.
3. Странично поклащане-завъртане, бавно и широко – изразява различни отношения в зависимост от контекста, лицевото изражение и др.: от (1) условно съгласие („може, защо не“ – с неутрално изражение) през (2) закана („да бе, ще видиш ти…“ – с присвиване на очите) и (3) несъгласие („да, бе, ама друг път“ – с повдигане на вежди) до (4) лъжовно-виновното „да“ с отдръпване на главата назад и повдигане на рамене, където поклащането е съвсем късо, рязко, изтръскващо: „да бе, много ясно, как иначе“. Повечето ми познати биха казали „да“ именно по този начин – (1) или (4).
Може би тук се крие културната особеност – казваме „да“ с пренебрежение, с условие… „да, от мен да мине“, „да, да, разбрах те (ама ще си продължавам както си знам)“; неискрено, лъжовно – „дааа, разбира се, ти какво очакваше“…
пп. Относно произходите на етносите вж.:
Cavalli-Sforza, L. L. (2000), Genes, Peoples, and Languages, University of California Press
От горните мнения се забелязаха хора без абсолютно никакво самочувствие или поне трябва да имитират такива Българи.
Сашо даде доста издържани отговори на някои провокации.
Обратното кимане в северна Гърция е характерно за егейските българи, някои от които успешно погърчени, но не до степен да забравят този чисто български жест.
Византия, която понякога е била само бледа сянка на Българската империя, няма общо в случая, а още по малко турците, основатели на османската власт по българските земи за около 450 години.
Истината е че целия свят е на обратно на българите,я ние сме богоизбрани,и трябва да се различават хората на бога все пак.
Незабравяйте, че България ще бъде център на световната култура, предполагам знаете кой го е предрекъл.
helloww 🙂
ами аз да допълня каквото мога
зна4и не са само българите тези, които кимат наопъки. за пример давам индийците. има също и други азиатски страни, при които жеста е като нашия българския. така 4е не сме уникални и не го правим напук.
сега,моят вариант е леко по ра3ли4ен от допуснатите от вас до тук. И според него българите не са подма3ва4и и страхливци нито пък са с поробена психика. напротив- горди са и 4естолюбиви. НО това не е повод 3а и3лишна гордост, тъй като е само легенда, която датира на4алото на „опъкото“ кимане от доста скоро, т.е от турско робство. ли4но а3 вярвам 4е по „наше му“ се е кимало и доста по- одавна.
та легендата е 3а една красива българка (все едно „даваш ли даваш балканджи йово хубава яна на турска вяра). тур4ина искал насила да се ожени 3а нея, но тя не се давала. накрая той опрял нож под бради4ката Й и я 3аплашил: „ти си помисли 3а последно, ще се ожениш ли 3а мен?“
тя ка3ала НЕ, повдигнала глава и с все сила кимнала и се самонамушкала на ножа.
Едновременно с коментара ми искам да ви питам, дали може да си представите това като късометражен филм (само 4е ра3ка3ан хумористи4но). а някой да е и3падал в смешна или неловка ситуация 3аради това обратно на европейското кимане?
Ангел, обещал си да побликуваш твоята версия 🙂
Кимаме с глава наопаки, защото и всичко останало правим наопаки
Туй е моята версия, натисни на връзката горе 🙂
Господин Грънчаров, аз прочетох Вашата версия и Ви написах коментар, но явно не сте го прочели, затова ще го приложа и тук:
Човекът, който е написал такова нещо относно обратното кимане с глава, за мен, е пълен комплексар, който явно си няма работа и пише скучните си размисли тук. Всичките тези глупости са смешни, съжалявам, че го прочетох, мислих, че ще има нещо наистина вярно по въпроса, а не само обиди към българския народ. Като не Ви харесва България, махнете се от нея, господине, отидете да видите дали ще Ви се нрави повече Вашата любима страна – Германия, после пак напишете плоските си философски коментари, смешен сте!
esynka, не е толкова просто! Това в същност е много интересно съждение!
Първоначално, когато го прочетох, естествено заех Вашата позиция, но после започнах да анализирам. Този народ съществува на това най-обветрено от всички политически, стратегически, икономически и пр. ветрове място над 1300 години! При това, объренете внимание – когато през средата на XIX в. англичаните основават това, което днес е Гърция, самите те признават, че „в съшност, повечето гръцки говорещи живеели по черноморието – най-вече западното и северното“ (Миша Глени, английски журналист, от книгата му История на Балканите), а единствената компактна етническа група на Полуострова били българите. За да оцелеят, запазвайки култура, религия, писменост, история, те – нашите предци – наистина са били страхотни инати!
Правили сме всичко наопаки. Нека да погледнем последните публикации на блога. Историята започва около едно благородно дело – опазването на българската природа, и по-точно Националния парк Странджа. Българите може би никога нямаше да се сетят, че това е истинско национално богатство, с неповторима флора, призната в цял свят – от ЕС им го напомниха, датска фирма извърши екологичната оценка, и за българите остана да определят границите на парка, и да го узаконят. След приключването на проекта, Върховния съд отхвърли предложението за установяване на Парк Странджа поради цитирам „недефинирани юридически граници и собственост, поради приватицационни искове“. Т.е., единственото, което българите трябваше да направят, не е направено?!…
Но това нищо не е! Сега се надига „народния гняв“ – много скачат в защита на Парка, блокират и без това задръстеното движение в София, защото си искат Парка! Чудесно, бе хора, всички го искат (почти), защо трябва да спирате трафика? Какво са виновни други, по-пасивно искащи от вас, та на тях им ходите по нервите, щото неискащите и без това живеят на друго място, и от трафика в София не им пука!?…
Нейсе! Полицията решава да се намеси „компетентно“, и вика блогър, имал наивността да публикува в сайта си нещо вече публикувано на друго място, на „спявка“. Защо него – Бог знае! То, момчето, просто сложило линка от Интернет, кой е публикувал оригинала, не се знае, или не трябва да се знае… Както и да е, тук вече изригва недоволството – м… им на полицаите, как така ще закачат блогъри!?!? И се почват приказки за Белене (там са избити хиляди българи, несъгласни с един режим, помите ли?!), едно вайкане, едни крясъци… Не, че не трябва да се протестира срещу „полицейски произвол“ (ех, чак пък толкоз, ама е дразнещо, а можеше и лошо да стане!), ама в пяната и пръските на този вулкан от блогърска енергия, някак си, в ъгъла, остана забравен… Парка!… Ами, нали за него беше шума? Гнева? Протестите? Нали щяхме чудната българска природа да спасяваме? Е, това не е като да напсуваш полицая на ъгъла, дето си вади хляба да рови екскрементите, които сънародниците ни творят всеки ден! Не е като да „яхнеш проблем за политически цели“, а да свършиш без много гюрултия едно похвално дело (а всички ще те подкрепят в него!).
Правили сме всичко наопаки? Не знам. Не искам да го вярвам, а всички и всичко ме тикат в тази посока. Толкова българи познавам, които въобще не правят нещата наопаки. Дори на този блог, само за седмица-две „срещнах“ такива чудесни хора… А сякаш, мнозинството не е такова…
Здравейте, vladi57 🙂 Не искам да обсъждам тази тема, не съм политик, не съм философ, не съм психолог, освен това, не смятам, че с разсъжденията си мога да „спася“ България. На нас с Chromica просто ни се искаше да открием дали има нещо вярно в легендата, която тя е написала по-горе и едно от малкото места, на които намерихме нещо по темата е тук… Но явно не е подходящо, защото тук нещата се обръщат в друга посока, имаше наченки на нещо, което може да ни свърши работа, но… просто наченки 🙂 Нищо…
ООО НЕНЕ НЕЕ Няма ништо общо с Гърция, Кимането с глава си е само в България и това си е българско. Идва от османското иго. По Времето на турското робство, на българите е забранено да строят църкви с камбанарии или ако това е било позволено то е само срещу големи данъци. Когато малка турска войска минава през едно от селата които са по пътя им, те решили да се отбият в селото, в селото на очи се набивал голям обор(краварник) било е ниска полувкопана постройка, на външен вид нищо особедно, не повече от един краварник. Турците решили да влязат за да ги нагостят, и ако може нали да си плячкосат някой добитък. Да, обаче като влизат в обора, що да видят, пълно с хора( има литургия, оборът всъщност е църква) турците разбират че това е църква, започва клане над тези които са опитали да нападнат турците, но на празно, били са изклани. Останалите живи хора ги извели на вън. (разчуло се за случилото се , идват още турци, събират и останалите хора от селото.) И така ето от къде идва кимането за „НЕ“(клатене на главата на долу ) Когато турците опират ятагана в гърлото питат първият селянин (Приемаш ли Мюсюлманството и ще сложиш ли чалмата?) Той извиква НЕ и кимва с глава и така умира. Всички го последвали и когато ятаганът им опрел в гърлото те кимвали с глава на долу и казвали НЕ . Оттам идва обратното кимане ( на долу за НЕ , на страни за ДА )
Само че когато казваме НЕ, ние не кимаме с глава надолу, а я „отмятаме“ нагоре. Кимането с глава надолу е утвърдително и при нас и при останалия свят. Така че версията за опрения в гърлото ятаган нещо не се вързва.
Точно се вързва, помисли добре, за да не те бодне ятагана, стоящ отдолу, отмяташ глава нагоре 🙂
И аз още от училище си спомням за това с кимането с глава.
От турското робство.
Преди и ние сме кимали еднакво като всички останали, но заради турците сме обърнали нещата.
Както над мен в коментара е казано, опирали са им ятаганите в гърлата и са ги питали дали ще приемат исляма… ако са кимали наляво-надясно за „Не“ са им прерязвали гърлата.
Българите са го променили, за да може пред тях да казват „Да“, а всъщност в сърцата си и пред Бог да имат предвид „Не“.
Казали по радиото по време на турското робство. Толкоз ли ви е акъла. Става дума за важни работи, явно много стари
Има легенда относно кимането. КОгато турците принуждавали българи да приемат исляма, опирали ятаган на врата на човек и питали дали ще стане мюсюлманин. Не можел човекът да каже „не“ с въртене на глава наляво – надясно, защото би се обезглавил на ятагана
Много е просто. Българите са гети. А гетите са правили същото според Овидий, който казва че са му се смеели, когато кимал и въртял глава при разговор
А какво означава възклицанието „опа“ при неволно докосване с непознат/а човек в транспорта?…. по това се познават българите извън страната….опааа….
Кръстю Мисирков забелязва също, че в Моравската област, Източно Косово и Тимошко, съществува жестова символика идентична с българската. Когато се казва „да“ главата се върти хоризонтално, когато се дава знак за отрицание, главата се клати отгоре на долу във вертикална посока. Известно е, че при българите тази символика е обратна на използвана от другите европейски народи. Аналогично на запад от Морава, в Шумадия и по-западно, се използва жестова символика еднаква с европейската и обратна на „моравската“, респ. българската. По въпроса за обратната жестовата символика, сръбският учен Л. В. Попович пише: „При повечето народи, кимането с глава означава „да“ а въртенето на страни е „не“, но у балканските народи – гърци, българи, македонци, а също в някои сръбски региони, граничещи с България (Троянович 1935), се наблюдава обратно представяне на тези невербални декларативи: „да“ е въртене на главата в страни а „не“ кимане с главата надолу“. Всъщност, тази жестова символика е характерна за гърците и българите (македонците и „сърбите“ от граничните с България райони, са също българи по произход), а според други автори и за турците, албанците и в по-далечен план, за индийците.
…………………………………….
Занетов, Гаврил. Западните Български земи и Сърбия. София. 1917, стр.152
Л. В. Попович. Жесты как невербальные и фразеологизированные далогемы русских и сербов. „Коммуникативное поведение“, Вып.19. Коммуникативное поведение славянских народов. Русские, сербы, чехи,словаки, поляки Воронеж, 2004., стр. 44.
Л. Б. Волкова. Невербальное поведение русских и японцев в сопоставительном аспекте. „Филология и искусствоведение“ № 14, 2013.
Драго Симеонов. Защо кимаме обратно на всички останали? уеб страница „Darik news“, рубрика „Питанка“.: https://dariknews.bg/novini/liubopitno/zashto-kimame-obratno-na-vsichki-ostanali-1230130